2019 NYCxDESIGN Awards Winners and Honorees Announced

villamladebuky and are pleased to announce the winners and honorees in the fourth annual . The awards—which celebrate outstanding talent across major areas of design such as architecture, interiors, furnishings, lighting, and technology—were held Monday night during , New York City's showcase of global design, featuring more than 500 citywide events. 

Winners and honorees for both Products and Projects in 77 categories were announced during the ceremony at PIER 17 at the South Street Seaport. Stay tuned for full coverage throughout the week. 

***Winners indicated in bold***

Project Finalists:

Category

Project Name

Firm Name

WINNER: Architectural Installation/Pop-Up Ocean Wonders: Sharks! Ned Kahn, Focus Lighting, The Portico Group, WCS Exhibition + Graphic Arts Department, ESKW/Architects
Architectural Installation/Pop-Up FutureHaus Virginia Tech Center for Design Research
Architectural Installation/Pop-Up Over/Under Kiosks Woods Bagot
Architectural Installation/Pop-Up Downtown Brooklyn Kiosks WXY Architecture + Urban Design
Exhibition/Installation Hide & Seek Dream The Combine
Exhibition/Installation Stereotomy 2.0 Dustin White Design & Fabrication and Giuseppe Fallacara
Exhibition/Installation X Reddymade
WINNER: Exhibition/Installation The Senses: Design Beyond Vision Studio Joseph
Graphics + Branding CetraRuddy Celebrates 30 CetraRuddy Architecture
WINNER: Graphics + Branding American Kennel Club Museum of the Dog Gensler
Graphics + Branding Brooklyn Designs 2018 Maiarelli Studio
Graphics + Branding Want Apothecary Richard Haines
Higher Education Pace University Repositioning FXCollaborative
Higher Education Pratt Institute Student Union Matiz Architecture & Design
WINNER: Higher Education Alumni Auditorium and Schaefer Awards Gallery, Columbia University Irving Medical Center MdeAS Architects
WINNER: Primary/Secondary Education Tate Library, Ethical Culture Fieldston School Architecture Research Office
Primary/Secondary Education Saint Ann's School Marvel Architects
Primary/Secondary Education Blue School Rockwell Group
WINNER: Institutional The Shed Diller Scofidio + Renfro and Rockwell Group
Institutional Electrical Industry Training Center, Educational and Cultural Trust Fund of the Electrical Industry Gensler
Institutional Gordon Chapel, St. Hilda’s & St. Hugh’s School Murphy Burnham & Buttrick Architects
Greater Good Vilcek Foundation Architecture Research Office
Greater Good MLK Plaza Magnusson Architecture and Planning
WINNER: Greater Good The Children's Library, Concourse House Michael K Chen Architecture
Greater Good Eli M. Black Lifelong Learning Center Murphy Burnham & Buttrick Architects
Urban Landscape/Outdoor 85 Broad Street Ground Mural FXCollaborative
WINNER: Urban Landscape/Outdoor Hunter's Point South Waterfront Park SWA/Balsley, Weiss/Manfredi, and Arup
Urban Landscape/Outdoor Sunset Park Activation Plan and Brooklyn Army Terminal Public Realm WXY Architecture + Urban Design
Healthcare Memorial Sloan Kettering Clinical Laboratory Perkins+Will
Healthcare NYU Langone Perkins+Will
WINNER: Healthcare Chelsea District Health Center Stephen Yablon Architecture
Healthcare Mount Sinai Doctors, Ansonia Stephen Yablon Architecture
Health + Wellness Parsley Health Alda Ly Architecture
WINNER: Health + Wellness Clean Market Heitler Houstoun Architects
Health + Wellness Alma Lauren Wesley Spear
Health + Wellness Tia Clinic Rockwell Group
Bar/Lounge Print Lounge CCS Architecture
Bar/Lounge Classic Car Club Marc Thorpe Design
Bar/Lounge Bar Feroce Rockwell Group
Bar/Lounge Transcript Speakeasy The Design High
WINNER: Bar/Lounge 18th Room West Chin Architects
Counter Service Village Den Buro Koray Duman Architecture
WINNER: Counter Service Dean & DeLuca Stage Buro Ole Scheeren
Counter Service Junzi Kitchen, Greenwich Village Junzi Kitchen
Sweet Treats Ice Scream Asthetique
Sweet Treats Van Leeuwen, Hudson Yards Carpenter & Mason
WINNER: Sweet Treats Pâtisserie Fouet Suzumori Architecture
Restaurant Misi Asfour Guzy Architects
Restaurant Bluebird London CetraRuddy Architecture
WINNER: Restaurant Momofuku Noodle Bar, Columbus Circle INC Architecture & Design
Restaurant Wayan Rockwell Group
Restaurant Manhatta Woods Bagot
Hotel CitizenM New York Bowery Concrete
Hotel Merrion Row Hotel and Public House Meyer Davis
Hotel Moxy Chelsea Rockwell Group, Stonehill Taylor, and Yabu Pushelberg
WINNER: Hotel Times Square Edition Yabu Pushelberg
Corporate Office Campari Group North American Headquarters Gensler
WINNER: Corporate Office (Corporate Office) Confidential Client Gensler
WINNER: Corporate Office (Law Office) Boies Schiller Flexner Schiller Projects
Corporate Office Soros Capital Management SheltonMindel in collaboration with Reed Morrison Architect
Creative Office 31 West 27th Street Fogarty Finger Architecture
WINNER: Creative Office American Kennel Club Headquarters Gensler
Creative Office WPP Headquarters HOK
Creative Office United Talent Agency Rottet Studio
Coworking Space The Wing Dumbo Alda Ly Architecture and Chiara De Rege
WINNER: Coworking Space Club 75 Convene
Coworking Space Maison Lubrano Ciavarra Architects
Firm's Own Office IA Interior Architects IA Interior Architects
WINNER: Firm's Own Office INC Architecture & Design INC Architecture & Design
Firm's Own Office M Moser Associates M Moser Associates
Commercial Lobby/Amenity The Kaufman Organization Design Republic
Commercial Lobby/Amenity Olympic Tower MdeAS Architects
WINNER: Commercial Lobby/Amenity 4 Times Square Studios Architecture
Commercial Lobby/Amenity 10 Grand Central Studios Architecture
Residential Lobby/Amenity The Amberly BHDM Design
Residential Lobby/Amenity 550 Vanderbilt CookFox Architects
Residential Lobby/Amenity Rheingold Durukan Design
Residential Lobby/Amenity The Lewis Davis Pavilion Michielli + Wyetzner Architects
WINNER: Residential Lobby/Amenity Eagle Lofts Slade Architecture
Multi-Unit Residential Building The Bryant David Chipperfield Architects
Multi-Unit Residential Building Residences at Prince Street Marvel Architects
Multi-Unit Residential Building 70 Vestry Robert A.M. Stern Architects and Daniel Romualdez Architects
WINNER: Multi-Unit Residential Building 91 Leonard Whitehall Interiors
Large Apartment Greenwich Street Loft 1100 Architect
Large Apartment Park Avenue Duplex BarlisWedlick Architects
WINNER: Large Apartment Indoor/Outdoor Sculpture Garden - 56 Leonard SheltonMindel
Small Apartment Upper West Side Duplex Ammor Architecture
Small Apartment Williamsburg Loft Buro Koray Duman Architecture
Small Apartment Flatiron Addition Messana O'Rorke
WINNER: Small Apartment Greenwich Village Penthouse Messana O'Rorke
City House West Village Redevelopment CWB Architects
City House Brooklyn Townhouse Leroy Street Studio
City House Fort Greene Townhouse Matter of Architecuture
WINNER: City House Fort Greene Townhouse TBD Architecture & Design Studio
WINNER: Kitchen + Bath Macon Street Passive House CO Adaptive Architecture
Kitchen + Bath 30th Street Loft Raad Studio and Jae Joo Designs
Kitchen + Bath Tribeca Residence Reddymade
Kitchen + Bath 111 Leroy Street Tower Workshop/APD
WINNER:  Sales Center/Model Apartment The XI Visionaries Gallery Gabellini Sheppard Associates
Sales Center/Model Apartment SoHo Loft Interior Marketing Group
Sales Center/Model Apartment 108 Leonard Sales Center Jeffrey Beers International
Sales Center/Model Apartment 1010 Park Avenue Model Apartment Pembrooke & Ives
WINNER: Showroom Fiandre GI Design Studio
Showroom German Kitchen Center Matteo Gennari
Showroom Allied Maker Mesarch Studio with Allied Maker
Large Retail 10 Corso Como Carla Sozzani and Kris Ruhs
WINNER: Large Retail Glossier Flagship Gachot Studios
Large Retail Innisfree Mapos Architects
Small Retail D.S. & Durga K&Co
Small Retail Medly Pharmacy Sergio Mannino Studio
WINNER: Small Retail Claus Porto Tacklebox Architecture
Building Exterior 280 St Marks Avenue DXA Studio
WINNER: Building Exterior 10 Jay ODA New York
Building Exterior 242 Broome SHoP Architects
Building Exterior The Vidro Soluri Architecture
On The Boards 43Ten Mancini Duffy
On The Boards 150 Central Park South Span Architecture
WINNER: On The Boards 111 West 57th Street SHoP Architects
On The Boards Company SHoP Architects
NYC's Shining Moment Domino Park James Corner Field Operations
WINNER: NYC's Shining Moment Pier 35 SHoP Architects and Ken Smith Workshop
NYC's Shining Moment UnHistoric Townhouse System Architects

Product Finalists:

Category

Product/Collection Name

Manufacturer Name

Accessories Keep Vessel Corral
Accessories Time Tile Hyfen
Accessories Tess Planters Most Modest
WINNER: Accessories Mandala Paola Lenti thru DDC
Accessories Artist Cotton Blankets ZigZagZurich
Accessories: Mirrors Serpens Ben & Aja Blanc
Accessories: Mirrors Orizon Ocrùm
Accessories: Mirrors Cove Kenneth Cobonpue
WINNER: Accessories: Mirrors Birdie MMUA
Architectural Products Drywall Pro Aria Vent
Architectural Products TurnKey™ Bendheim
WINNER: Architectural Products Panl Frasch
Architectural Products Yves Klein® Ressource
Bath Fittings MyEdition Axor
WINNER: Bath Fittings Vettis™ Concrete Brizo Kitchen & Bath Company
Bath Fittings Skyliner Cooper & Graham
Bath Fittings Nice Fantini
Bath Fittings Ciclo Riobel for House of Rohl
Bath Fixtures Happy D.2 Plus Duravit
Bath Fixtures Shadows Collection Kohler Co.
WINNER: Bath Fixtures Sonar Wave Bowl Double Laufen
Bath Fixtures Ventus Stone Forest
Bath Fixtures Bath & Basin RAL Color Service Victoria + Albert for House of Rohl
WINNER: Contract Flooring Diversity Bolon
Contract Flooring Backstitch Gan
Contract Flooring Drawn Lines™ Interface
Contract Flooring Rela Floors Mohawk Group
Contract Flooring Dichroic Patcraft
WINNER: Residential Flooring Nuances Gan
Residential Flooring Heymat+ Collection Heymat
Residential Flooring From the Sun to the Moon Kasthall
Residential Flooring Capas Nanimarquina
Residential Flooring Custom Collection Rug & Kilim
Hard Flooring Euclid by Alison Rose Artistic Tile
Hard Flooring SSS X Concrete Collaborative Concrete Collaborative
Hard Flooring Laura Gottwald Modernist Collection Native Tile & Ceramics
WINNER: Hard Flooring Shades Piemme thru Stone Source
Contract Furniture Axyl Allermuir
WINNER: Contract Furniture Bob Job Blå Station thru Scandinavian Spaces
Contract Furniture Contour Glimakra of Sweden
Contract Furniture Cabana Lounge Haworth
Contract Furniture Dok Loftwall
Contract Furniture Aluminum Textile Softwall Molo
Residential Furniture Stille Standard Issue
Residential Furniture Bongó Green Apple
Residential Furniture Polynet Hachi Collections
Residential Furniture Turner Poltrona Frau
WINNER: Residential Furniture Mae Radnor
Residential Furniture Haller-E USM Modular Furniture
Residential Dining Tables Dolmen Cappellini
Residential Dining Tables Embrace Carl Hansen & Søn
WINNER: Residential Dining Tables Cone II JANUS et Cie
Residential Dining Tables Neolith Jeff Martin Joinery
Residential Dining Tables Strap Luma Design Workshop
Residential Occasional Tables Surf Draenert thru DDC
WINNER: Residential Occasional Tables Tidal John Pomp Studios
Residential Occasional Tables Rara Avis Mermelada Estudio
Residential Occasional Tables Enso Neal Aronowitz
Residential Occasional Tables Lily Tom Faulkner
Residential Occasional Tables Echino Zanotta thru DDC
Children's Furniture + Accessories MiniBunk x Katie Merz Casa Kids
WINNER: Children's Furniture + Accessories Kiddo Baby Life Care Collection Deco China
Children's Furniture + Accessories Chair Franklin+Emily
Children's Furniture + Accessories Quintas Stroller Stone Juvenile Product Co.
Hardware Carmen Designer Doorware
WINNER: Hardware CeraMax Rainbeaux Inox
Hardware Deco Series Nest Studio
Hardware Saddle Collection Sun Valley Bronze
Hardware: Designer Collaboration Jay Jeffers for Access by Accurate Accurate Lock and Hardware
Hardware: Designer Collaboration Evolved Hollywood Hills by Erinn V. Baldwin Hardware
WINNER: Hardware: Designer Collaboration Looking Glass Collection by Workshop/APD SA Baxter
Hardware: Designer Collaboration Alina Hardware Collection H1060 by SOM Valli & Valli
WINNER: Health + Wellness Ecocapsule Ecocapsule
Health + Wellness Cartography Garden on the Wall
Health + Wellness Summa Humanscale
Health + Wellness Larq Bottle Larq
Health + Wellness sChaise Smarin
Kitchen Airy Concrete 4044 Caesarstone
Kitchen Silestone Loft Series Cosentino
Kitchen Integrated Column Refrigeration Fisher & Paykel
WINNER: Kitchen Lazy Hamat
Kitchen Ombré Finish Kohler Co.
Kitchen Juse Lyfe
WINNER: Kitchen Cabinetry Combine Boffi
Kitchen Cabinetry Cesar Unit Kitchen in Rosso Jaipur Fenix Laminate and Metallic Effect Lacquer Cesar Arredamenti
Kitchen Cabinetry Up Reform
Floor/Table Lamps Oo Eny Lee Parker
Floor/Table Lamps Little People Kenneth Cobonpue
Floor/Table Lamps Bola Disc Pablo Designs
Floor/Table Lamps Hemera Ross Gardam
Floor/Table Lamps Musa Vibia
Chandelier Continuum 85 Avram Rusu Studio
WINNER: Chandelier Haara Metsa Cameron Design House
Chandelier Dorval Collection Lambert & Fils
Chandelier Big Bird LZF
WINNER: Pendant Fixtures Pebble Series ANDlight
Pendant Fixtures Trypta Luceplan
Pendant Fixtures Bohemia Marset
Pendant Fixtures K831 Midgard
Pendant Fixtures Cana Wentz
WINNER: Sconce Della Buoyant NYC
Sconce Piedra Collection L'Aviva Home
Sconce Meridian Collection O&G Studio
Sconce Folia Saint-Louis
Sconce Abstract Sonneman
WINNER: Architectural Lighting Infinity Atelier Alain Ellouz
Architectural Lighting Metro F49 Fabbian USA
Architectural Lighting Tube Objects of Common Interest
Architectural Lighting Suspenders Additions Sonneman
Architectural Lighting El Wun Two Bishops Design
Outdoor Furniture Abstrakt Mona Diabla
Outdoor Furniture Mooon! Fermob
Outdoor Furniture Ambient Ray Gloster Furniture
WINNER: Outdoor Furniture Dee Ralph Pucci
Outdoor Furniture Cosimo Collection by Clodagh Restoration Hardware
Outdoor Collection Oscar Brown Jordan
Outdoor Collection Bolonia Isimar
Outdoor Collection Saparella Ligne Roset
WINNER: Outdoor Collection Quadrado by Studio MK27 Minotti
Outdoor Collection Mozaix Royal Botania
Outdoor Collection Ibiza Collection Vondom
Outdoor Seating Knockabout Asa Pingree
Outdoor Seating Neo-Contour David Sutherland
WINNER: Outdoor Seating Buit Gandiablasco
Outdoor Seating T Point 1920
Outdoor Seating Laze Roda
Outdoor Seating Tube Uhuru Design
Contract Guest Seating 01 Reissue Cappellini
WINNER: Contract Guest Seating On & On Emeco
Contract Guest Seating Fendo Skandiform thru Scandinavian Spaces
Contract Guest Seating Tusa Zanotta thru DDC
Contract Sofa Becca Bernhardt Design
Contract Sofa Crosshatch Geiger
WINNER: Contract Sofa Ghisolfa IOC USA
Contract Sofa QT Lounge Poppin
Contract Sofa Dapple VAD
Contract Bench + Stool Cila Go Arper
Contract Bench + Stool Elevation Bernhardt Design
Contract Bench + Stool Stül Frasch
WINNER: Contract Bench + Stool Tape Moroso
Contract Bench + Stool Sitzbock Wilkhahn
Residential Seating Frames Expormim
WINNER: Residential Seating Gibbous Jude Heslin Di Leo
Residential Seating Pillar Radnor Made
Residential Seating Wyandotte Skram Furniture Company
Residential Lounge Seating Galleria A Creative Co.
WINNER: Residential Lounge Seating Grasso BD Barcelona
Residential Lounge Seating Thea Fendi Casa for Luxury Living
Residential Lounge Seating JH97 Fritz Hansen
Residential Lounge Seating KN Collection Knoll
WINNER: Residential Sofa (Sofa) Eda-Mame B&B Italia
Residential Sofa Clarence Dune
Residential Sofa Surf by Yabu Pushelberg Molteni&C
WINNER: Residential Sofa (Modular Sofa) BFF Moooi
Residential Sofa Walt Paola Lenti thru DDC
WINNER: Residential Bench + Stool El Raval Man of Parts thru Avenue Road
Residential Bench + Stool Obi Swivel Powell & Bonnell
Residential Bench + Stool Coexist Slash Objects
Residential Bench + Stool Long Bench by Tinatin Kilaberidze Valerie Goodman Gallery
Contract Fabric Heritage Collection Arc|Com
Contract Fabric Brooklyn Bound Fil Doux Textiles
Contract Fabric Denizen Garrett Leather
Contract Fabric Winter 2019 Collection HBF Textiles
Contract Fabric No Hard Feelings Collection Perennials Fabrics
WINNER: Contract Fabric Veer Wolf-Gordon
WINNER: Residential Fabric Sinfoniacoustic Création Baumann
Residential Fabric Mizumi Collection Romo
Residential Fabric Half Black, Anni, and Long Blocks Tapes Stephanie Seal Brown Handwovens
Residential Fabric Manhattan Zimmer + Rohde
WINNER: Contract Wall Covering Re-Glazed Astek
Contract Wall Covering Impress Astek
Contract Wall Covering Shimmering Burlap Maya Romanoff
Contract Wall Covering So Good Wolf-Gordon
Residential Wall Covering Extinct Animals Collection Arte for Moooi Wall Coverings
Residential Wall Covering Hilma House Brett Design
WINNER: Residential Wall Covering Flux Juju Papers
Residential Wall Covering Escape Merenda Wallpaper
Residential Wall Covering Natura Morta Maison C
Tile + Stone Wallcovering Futura 41zero42 thru Mission Stone & Tile
Tile + Stone Wallcovering Crackle Collection by Kohler WasteLAB Ann Sacks
WINNER: Tile + Stone Wallcovering Billie Ombre Artistic Tile
Tile + Stone Wallcovering Zuma Concrete Collaborative
Tile + Stone Wallcovering: Designer Collaboration Squar by Giovanni Barbieri Arto
Tile + Stone Wallcovering: Designer Collaboration Araldica by Federico Pepe Florim
Tile + Stone Wallcovering: Designer Collaboration Flutes and Reeds by GRT Architects Kaza Concrete
WINNER: Tile + Stone Wallcovering: Designer Collaboration Stone Tatami by Piero Lissoni Salvatori
Artisanal Wallcovering Wallpaper Capsule Collection Benjamin Moore and Alpha Workshops
WINNER: Artisanal Wallcovering Relic Calico Wallpaper
Artisanal Wallcovering Patina Studies Wallpaper Projects and Kin & Company
Artisanal Wallcovering Pieces Zimmer + Rohde
Technology Deseo Basalte
Technology Melo Frasch
WINNER: Technology Loomia Electronic Layer Loomia
Technology Roam Steelcase
Made in the Boroughs The Gourd Project Crème Jun Aizaki Architecture & Design
WINNER: Made in the Boroughs Cascade Mobile Kin & Company
Made in the Boroughs Coexist Slash Objects
Made in the Boroughs Benches for a Lobby Tietz-Baccon
Emerging Product Designer Arches Format Fine Goods
WINNER: Emerging Product Designer Ikat Indo-
Emerging Product Designer Hanging Stool Leadoff Studio
Emerging Product Designer Divergent Nico Roger
Emerging Product Designer Movement Tools Work in Use
Best in Show SSS x Concrete Collaborative Collection Concrete Collaborative
Best in Show Pilar Indo-
Best in Show Plano New Format
Best in Show Wallscape Opiary
Best in Show Bubbly 04 Rosie Li Studio
Best in Show Coexist Slash Objects
WINNER: Best in Show Chime Stickbulb
Email
Pin