NYCxDESIGN Award Winners 2019

May 23, 2019

The 2019 NYCxDESIGN Award winners were announced on May 20 in a ceremony hosted by villamladebuky and ICFF. Browse the winners and honorees below.

Project
Product
Architectural Installation/Pop Up
Winner
Ocean Wonders: Sharks! by , , , and
Photography by: Ryan Fischer, Focus Lighting
Honorees
FutureHaus by
Photography by: Erik Thorsen
Over/Under Kiosks by
Photography by: Brook Holm
Downtown Brooklyn Kiosks by
Photography by: WXY, Downtown Brooklyn Partnership
Exhibition/Installation
Winner
The Senses: Design Beyond Vision by
Photography by: Thomas Loof and Scott Rudd
Honorees
Hide & Seek by
Photography by: Pablo Enriquez
Photography by: Joseph Franciosa
X by
Photography by: Emanuel Hahn
Higher Education
Winner
Alumni Auditorium and Schaefer Awards Gallery, Columbia University Irving Medical Center by
Photography by: Pavel Bendov
Honorees
Pace University Repositioning by
Photography by: Chris Cooper
Pratt Institute Student Union by
Photography by: Hidenao Abe of Studio Abe
Primary/Secondary Education
Winner
Tate Library, Ethical Culture Fieldston School by
Photography by: James Ewing
Honorees
Saint Ann's School by
Photography by: David Sundberg/ESTO
Blue School by
Photography by: Albert Vecerka
Institutional
Winner
The Shed by and
Photography by: Iwan Baan
Honorees
Electrical Industry Training Center, Educational and Cultural Trust Fund of the Electrical Industry by
Photography by: Gensler
Gordon Chapel, St. Hilda’s & St. Hugh’s School by
Photography by: Frank Oudeman
Greater Good
Winner
The Children's Library, Concourse House by
Photography by: Alan Tansey
Honorees
Vilcek Foundation by
Photography by: Elizabeth Felicella
MLK Plaza by
Photography by: Miguel de Guzman / ImagenSubliminal
Eli M. Black Lifelong Learning Center by
Photography by: Frank Oudeman
Graphics & Branding
Winner
American Kennel Club Museum of the Dog by
Photography by: Gensler
Honorees
CetraRuddy Celebrates 30 by
Photography by: CetraRuddy Architecture
Brooklyn Designs 2018 by
Photography by: Maiarelli Studio
Want Apothecary by
Photography by: Want Apothecary
Healthcare
Winner
Chelsea District Health Center by
Photography by: Michael Moran
Honorees
Memorial Sloan Kettering Clinical Laboratory by
Photography by: Jeff Goldberg
NYU Langone by
Photography by: Dave Burk Photography
Mount Sinai Doctors, Ansonia by
Photography by: Michael Moran
Health + Wellness
Winner
Clean Market by
Photography by: Dorothy Hong Photography
Honorees
Parsley Health by
Photography by: Reid Rolls
Alma by
Photography by: Natalie Chitwood
Tia Clinic by
Photography by: Kezi Ban @ Blonde Artists
Urban Landscape/Outdoor
Winner
Hunter's Point South Waterfront Park by , and
Honorees
85 Broad Street Ground Mural by
Photography by: FXCollaborative
Sunset Park Activation Plan and Brooklyn Army Terminal Public Realm by
Hotel
Winner
Times Square Edition by
Photography by: Nikolas Koenig
Honorees
CitizenM New York Bowery by
Photography by: Richard Powers
Merrion Row Hotel and Public House by
Photography by: David Engelhardt
Moxy Chelsea by , and
Photography by: Michael Kleinberg
Restaurant
Winner
Momofuku Noodle Bar, Columbus Circle by
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Misi by
Photography by: Eduard Hueber/Archphoto
Bluebird London by
Photography by: Evan Sung; Montse Zamorano
Wayan by
Photography by: Emily Andrews
Manhatta by
Photography by: Brooke Holm
Counter Service
Winner
Dean & DeLuca Stage by
Photography by: Julian Faulhaber
Honorees
Village Den by
Photography by: Kevin Kunstadt
Junzi Kitchen, Greenwich Village by
Photography by: Andres Orozco
Sweet Treats
Winner
Pâtisserie Fouet by
Photography by: Cheng Lin
Honorees
Ice Scream by
Photography by: Costas Picadas
Van Leeuwen, Hudson Yards by
Photography by: Carpenter & Mason
Bar/Lounge
Winner
18th Room by
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Print Lounge by
Photography by: Allyson Lubow
Classic Car Club by
Photography by: Marc Thorpe Design
Bar Feroce by
Photography by: Michael Kleinberg/Moxy Chelsea/Marriott International
Transcript Speakeasy by
Photography by: Ben Fitchett
Corporate Office
Winner
Confidential Client by
Photography by: Connie Zhou
Winner
Boies Schiller Flexner by
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Campari Group North American Headquarters by
Photography by: James John Jetel, courtesy of Gensler
Soros Capital Management by and
Photography by: Michael Moran
Creative Office
Winner
American Kennel Club Headquarters by
Photography by: James John Jetel, courtesy of Gensler
Honorees
31 West 27th Street by
Photography by: Connie Zhou
WPP Headquarters by
Photography by: Eric Laignel
United Talent Agency by
Photography by: Eric Laignel
Coworking Space
Winner
Club 75 by
Photography by: Bilyana Dimitrova
Honorees
The Wing Dumbo by and
Photography by: Tory Williams
Maison by
Photography by: Nicole Franzen
Firm's Own Office
Winner
INC Architecture & Design by
Photography by: Eric Laignel
Honorees
IA Interior Architects by
Photography by: Eric Laignel
M Moser Associates by
Photography by: Eric Laignel & M Moser Associates
Commercial Lobby / Amenity Space
Winner
4 Times Square by
Photography by: Thomas Minieri and Jeremy Frechette
Honorees
The Kaufman Organization by
Photography by: Frank Oudeman
Olympic Tower by
Photography by: MdeAS Architects
10 Grand Central by
Photography by: Bilyana Dimitrova
Building Exterior
Winner
10 Jay by
Photography by: Pavel Bendov
Honorees
280 St Marks Avenue by
Photography by: Florian Holzherr
242 Broome by
Photography by: SHoP Architects
The Vidro by
Photography by: Andre Soluri
Residential Lobby / Amenity Space
Winner
Eagle Lofts by
Photography by: Tom Sibley
Honorees
The Amberly by
Photography by: Adam Kane Macchia
The Lewis Davis Pavilion by
Photography by: Alexander Severin Architectural Photography
Rheingold by
Photography by: Garrett Rowland
550 Vanderbilt by
Photography by: Chris Payne, Esto
Multi-Unit Residential Building
Winner
91 Leonard by
Photography by: Toll Brothers City Living
Honorees
The Bryant by
Photography by: IF Studio
Residences at Prince Street by
Photography by: David Sundberg/ESTO
70 Vestry by and
Photography by: Evan Joseph
Large Apartment
Winner
Indoor/Outdoor Sculpture Garden - 56 Leonard by
Photography by: Michael Moran
Honorees
Greenwich Street Loft by
Photography by: Nikolas Koenig
Park Avenue Duplex by
Photography by: Josh McHugh
Small Apartment
Winner
Greenwich Village Penthouse by
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Upper West Side Duplex by
Williamsburg Loft by
Photography by: Kevin Kunstadt
Flatiron Addition by
Photography by: Eric Laignel
City House
Winner
Fort Greene Townhouse by
Photography by: Matthew Williams
Honorees
West Village Redevelopment by
Photography by: Evan Joseph
Brooklyn Townhouse by
Photography by: Annie Schlecter
Fort Greene Townhouse by
Photography by: Nick Glimenakis
Kitchen + Bath
Winner
Macon Street Passive House by
Photography by: Peter Dressel
Honorees
30th Street Loft by and
Tribeca Residence by
Photography by: Seth Caplan
111 Leroy Street Tower by
Photography by: Evan Joseph
Sales Center/Model Apartment
Winner
The XI Visionaries Gallery by
Photography by: Nikolas Koenig
Honorees
SoHo Loft by
Photography by: Evan Joseph / James Chororos
108 Leonard Sales Center by
Photography by: Evan Joseph
1010 Park Avenue Model Apartment by
Photography by: Evan Joseph
Large Retail
Winner
Glossier Flagship by
Photography by: Jason Schmidt
Honorees
Innisfree by
Photography by: Garrett Rowland
10 Corso Como by and
Photography by: Scott Rudd and Clemens Kois
Small Retail
Winner
Claus Porto by
Photography by: Eric Petschek
Honorees
D.S. & Durga by
Photography by: David Mitchell
Medly Pharmacy by
Photography by: Sergio Mannino and Charlie Schuck
Showroom
Winner
Fiandre by
Photography by: Ariel Camilo
Honorees
German Kitchen Center by
Photography by: Gianni Franchellucci
Allied Maker by and
Photography by: Joseph Shubin
On the Boards
Winner
111 West 57th Street by
Photography by: Hayes Davidson
Honorees
Company by
Photography by: SHoP Architects
150 Central Park South by
Photography by: Viewpoint Studios and SPAN Architecture
43Ten by
Photography by: Mancini Duffy
NYC's Shining Moment
Winner
Pier 35 by and
Photography by: SHoP Architects
Honorees
Domino Park by
Photography by: Daniel Levin
UnHistoric Townhouse by
Photography by: Field Condition
Accessories
Winner
Mandala by and
Honorees
Keep Vessel by
Time Tile by
Tess Planters by
Artist Cotton Blankets by
Accessories: Mirrors
Winner
Birdie by
Honorees
Cove by
Orizon by
Serpens by
Architectural Products
Winner
Panl by
Honorees
Drywall Pro by
TurnKey™ by
Yves Klein® by
Hardware
Winner
CeraMax Rainbeaux by
Honorees
Carmen by
Deco Series by
Saddle Collection by
Hardware: Designer Collaboration
Winner
Looking Glass Collection by Workshop/APD by
Honorees
Jay Jeffers for Access by Accurate by
Evolved Hollywood Hills by Erinn V. by
Alina Hardware Collection H1060 by SOM by
Bath Fittings
Winner
Vettis™ Concrete by
Honorees
MyEdition by
Skyliner by
Nice by
Ciclo by
Bath Fixtures
Winner
Sonar Wave Bowl Double by
Honorees
Happy D.2 Plus by
Shadows Collection by
Ventus by
Kitchen
Winner
Lazy by
Honorees
Airy Concrete 4044 by
Silestone Loft Series by
Integrated Column Refrigeration by
Ombré Finish by
Juse by
Kitchen Cabinetry
Winner
Combine by
Honorees
Cesar Unit Kitchen in Rosso Jaipur Fenix Laminate and Metallic Effect Lacquer by
Up by
Contract Flooring
Winner
Diversity by
Honorees
Backstitch by
Drawn Lines™ by
Rela Floors by
Dichroic by
Residential Flooring
Winner
Nuances by
Honorees
Heymat+ Collection by
From the Sun to the Moon by
Capas by
Custom Collection by
Hard Flooring
Winner
Shades by
Honorees
Euclid by Alison Rose by
SSS X Concrete Collaborative by
Laura Gottwald Modernist Collection by
Contract Furniture
Winner
Bob Job by and
Honorees
Axyl by
Contour by
Cabana Lounge by
Dok by
Aluminum Textile Softwall by
Residential Furniture
Winner
Mae by
Honorees
Stille by
Bongó by
Polynet by
Turner by
Haller-E by
Residential Dining Tables
Winner
Cone II by
Honorees
Dolmen by
Embrace by
Neolith by
Strap by
Technology
Winner
Loomia Electronic Layer by
Honorees
Deseo by
Melo by
Roam by
Residential Occasional Tables
Winner
Tidal by
Honorees
Surf by and
Rara Avis by
Enso by
Lily by
Echino by
Children's Furniture + Accessories
Winner
Kiddo Baby Life Care Collection by
Honorees
MiniBunk x Katie Merz by
Chair by
Quintas Stroller by
Health + Wellness
Winner
Ecocapsule by
Honorees
Cartography by
Summa by
Larq Bottle by
sChaise by
Floor/Table Lamps
Winner
OOO by
Honorees
Little People by
Bola Disc by
Hemera by
Musa by
Chandelier
Winner
Haara Metsa by
Honorees
Continuum 85 by
Dorval Collection by
Big Bird by
Pendant Fixtures
Winner
Pebble Series by
Honorees
Trypta by
Bohemia by
K831 by
Cana by
Sconce
Winner
Della by
Honorees
Piedra Collection by
Meridian Collection by
Folia by
Abstract by
Architectural Lighting
Winner
Infinity by
Honorees
Metro F49 by
Tube by
Suspenders Additions by
El Wun by
Outdoor Furniture
Winner
Dee by
Honorees
Abstrakt Mona by
Mooon! by
Ambient Ray by
Cosimo Collection by Clodagh by
Outdoor Collection
Winner
Quadrado by Studio MK27 by
Honorees
Oscar by
Bolonia by
Saparella by
Mozaix by
Ibiza Collection by
Outdoor Seating
Winner
Buit by
Honorees
Knockabout by
Neo-Contour by
T by
Laze by
Tube by
Contract Guest Seating
Winner
On & On by
Honorees
01 Reissue by
Fendo by
Tusa by
Contract Sofa
Winner
Ghisolfa by
Honorees
Becca by
Crosshatch by
QT Lounge by
Dapple by
Contract Bench + Stool
Winner
Tape by
Honorees
Cila Go by
Elevation by
Stül by
Sitzbock by
Residential Seating
Winner
Gibbous by
Honorees
Frames by
Pillar by
Wyandotte by
Residential Lounge Seating
Winner
Grasso by
Honorees
Thea by and
JH97 by
KN Collection by
Galleria by
Residential Sofa
Winner
Eda-Mame by
Winner
BFF by
Honorees
Clarence by
Surf by Yabu Pushelberg by
Walt by and
Residential Bench + Stool
Winner
El Raval by
Honorees
Obi Swivel by
Coexist by
Long Bench by Tinatin Kilaberidze by
Contract Fabric
Winner
Veer by
Honorees
Heritage Collection by
Brooklyn Bound by
Denizen by
Winter 2019 Collection by
No Hard Feelings Collection by
Residential Fabric
Winner
Sinfoniacoustic by
Honorees
Mizumi Collection by
Half Black, Anni, and Long Blocks Tapes by
Manhattan by
Contract Wall Covering
Winner
Re-Glazed by
Honorees
Impress by
Shimmering Burlap by
So Good by
Residential Wall Covering
Winner
Flux by
Honorees
Extinct Animals Collection by
Hilma House by
Escape by
Natura Morta by
Tile + Stone Wallcovering
Winner
Billie Ombre by
Honorees
Futura by and
Crackle Collection by Kohler WasteLAB by
Zuma by
Tile + Stone Wallcovering: Designer Collaboration
Winner
Stone Tatami by Piero Lissoni by
Honorees
Squar by Giovanni Barbieri by
Araldica by Federico Pepe by
Flutes and Reeds by GRT Architects by
Artisanal Wallcovering
Winner
Relic by
Honorees
Wallpaper Capsule Collection by and
Patina Studies by and
Pieces by
Made in the Boroughs
Winner
Cascade Mobile by
Honorees
The Gourd Project by
Coexist by
Benches for a Lobby by
Emerging Product Designer
Winner
Ikat by
Honorees
Arches by
Hanging Stool by
Divergent by
Movement Tools by
Best in Show
Winner
Chime by
Honorees
SSS x Concrete Collaborative Collection by
Pilar by
Plano by
Wallscape by
Bubbly 04 by
Coexist by
Student Design presented by the Brooklyn Army Terminal
Winner
Winner
Winner
SEAt Urchin Rocking Chair by Yue Zhuo, Rhode Island School of Design
Winner
Winner
Redesiging the Rape Kit and Responses to Sexual Assault by Antya Waegemann, School of Visual Arts